מעבדות לעוד עבדות

אוספים למשל דורשים הרבה מקום ותחזוקה (אוסף מחזיקי כוסות של אמא שלי)

פסח מבחינתי זאת תקופה של התחלות והתחדשות עם בוא האביב ותחילת הנקיונות.
בגלל שאני אתאיסטית אף פעם לא עשיתי ״נקיון פסח״ אמיתי,לביעור החמץ אבל תמיד כן דאגתי לעשות מאמץ וליצור סדרמשמעותי יותר בחיים ובבית.עבדות יכולה להגיע בכל מיני צורות ולא רק בצורה הבנאלית של "עבדים היינו במצרים".
מבחינתי הצורה הכי קשה היא העבדות המחשבתית, כי רק לעתים רחוקות זה משהו שאנחנו מצליחים להיות מודעים אליו.
העבדות שלנו לחפצים היא אחת כזאת.
החפץ הדומם שנמצא ברשותינו בין אם זאת מנורת שולחן או זוג מגפיים לוקחים מאיתנו זמן ואנרגיה.
היינו צריכים ללכת לעבוד קשה בשביל לרכוש את החפץ (הקרבנו זמן פנאי), הבאנו אותו הביתה ועכשיו אנחנו מבזבזים עוד מהזמן הפנוי שלנו כדי לדאוג לחפץ הזה.נשמע מצחיק? לא כל כך.

החפץ דורש תחזוקה, צריך לנקות אותו או להזיז אותו כל פעם שמנקים, לפעמים צריך לקחת לתיקון וגם לארוז, לפרוק      ולשלם על הובלה כל פעם שעוברים דירה. המרחב שהחפץ תופס בבית זה חלל שצריך לשלם עליו שכירות או משכנתא.

מתחיל להיות יותר משכנע?

עכשיו תכפילו את כל זה בכמה אלפי חפצים שאנחנו מוקפים בהם.                                                                                                                                                                                                                                              עדיין חושבים שאתם בני חורין?

אי אפשר וגם לא נעים לחיות בלי חפצים אבל כדי לנסות להשתחרר מעול העבדות שלנו כלפי עצמים דוממים צריך לקבוע כמה קרטריונים כדי לדעת מה שווה לשמור (ולהמשיך להוציא עליו אנרגיה) ומה לא. הקרטריון הראשון שלי הוא פונקציונליות במובן הרחב של המילה, כלומר הבנת הפונקציה שכל חפץ ממלא בין אם היא מעשית או רגשית. צלחת ממלאת את הצורך הבסיסי של מצע למזון וגם יש לה ערך אסתטי בעיני, אבל האם באמת צריך הרבה צלחות מכל מיני גדלים שונים או שאפשר להסתפק בשני גדלים. פריט קישוטי כמו אגרטל או תמונה ממלאים צורך אסתטי – פריט יפה בעיני שגורם לי להרגיש בבית אפשר לקבל את אותו האפקט עם שתי תמונות ואגרטל אחד כמו עם עשר תמונות וחמישה אגרטלים, בתנאי שאלו התמונות והאגרטל שאנחנו הכי אוהבים. אין לזה באמת חוקים, כל אחד יכול להחליט על הקרטריונים שלו, אבל ככל שעולה המודעות לכמות הזמן והאנרגיה שאנחנו משקיעים בפריטים הדוממים בחיינו המספר שלהם נוטה לרדת.

חג חירות שמח!

מחשבה אחת על “מעבדות לעוד עבדות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s